Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

13.01.2009. 11:06:46 - Tomislav Mamić Jutarnji list

'Bobica mora biti smrznuta i tvrda kao špekula'

Fićo i Mercedes. Eto, takva ti je to razlika. I tu nema pogreške. Svatko tko je probao, znat će o čemu govorim - počinje priču Boris Drenški, vinarska zvijezda iz regije kiseliša, prije polaska u jedinu noćnu ledenu berbu grožđa u Hrvatskoj na njegovu imanju u Humu na Sutli. Tako je on objasnio razliku između prve, obične berbe i posljednje, idealne berbe grožđa. Da zna o čemu govori, pokazuje i sljedeći podatak. U kolovozu prošle godine ocjenjivački žiri Decanterova World Wine Awardsa, najprestižnijeg natjecanja proizvođača vina, među 9400 vina, zlatnom medaljom nagradio je njegova dva predikatna vina, Chardonnay iz 2005. i Rajski rizling iz 2006. Kako je upravo noćna ledena berba pridonijela tako velikom i važnom priznanju, odlučili smo doznati u čemu je tajna.

Savršena noć

- Bobica mora biti smrznuta kao špekula, mora biti tvrda. Sada je vani deset ispod ništice, no nećemo krenuti jer čekam da bude još hladnije kako bi tijekom berbe i prešanje temperatura bila niža od minus sedam stupnjeva. Zato krećemo ovako kasno u noć - objašnjava Boris dok se u podrumu njegove obiteljske kuće ekipa okuplja i zagrijava za posao.  No ne pokraj peći na drva ili radijatora, već za stolom. Mesni narezak, domaće kobasice, rebarca, špek, čvarci, kuhano vino i domaća rakija osnovni su uvjeti da bi se upće moglo izaći van, a kamoli ići u ledenu berbu. Nakon što se dobro okrijepilo, oko 22 sata i 20 bilo je vrijeme za polazak.

Noć je bila kakvu su samo poželjeti mogli. Smrznuta na dvoznamenkasto ispod ništice, nigdje nikoga, samo puni mjesec koji im je donekle obasjavao mrklu noć. Tridesetak jakih momaka u debelim zimskim jaknama, čizmama, rukavicama i škarama u rukama krenulo je u avanturu po zagorskom brijegu. Očekivali smo da će brati u mraku, no prevarili smo se. Po cijelom su vinogradu bili razvučeni kabeli, a 1200 trsova chardonnaya obasjavala su dva reflektora od 1500 vati. Ispred vinograda spremne su bile crvene košare i zaleđeno grožđe.

- Reflektori ne smiju ići ravno u grožđe jer će se otopiti. Neću da vidim snijeg u košarama - davao je Boris posljednje upute prijateljim i susjedima koji su krenuli u avanturu. U vinogradu je bio i Miljenko Kukavica, dugogodišnji prijatelji i ljubitelj dobre kapljice.

- A kaj da velim. Ovo se ne propušta. Imam napuknuto 9. i 10. rebro i umjesto da ležim doma, ja sam tu - kaže Miljenko, dok 20-godišnji studenti Mihael i Davor pune košare "bijeloga" grožđa i odnose ih u stari traktor spreman za odvoz prve ture na prešanje.

Prva berba završila u 1 sat

Svi koji su se u subotu u ranim jutarnjim satima našli u vinogradu imaju samo riječi hvale za Borisa. "A kak ne bi bili ponosni. Zagorac je i najbolji je vinar na svijetu. Mi smo sretni kao i svi pravi ljubitelji vina iz ovog kraja, no znate da ima i onih koji su jalni na njegov uspjeh. Ipak smo mi Zagorci", samo su neki od komentara koje smo slušali dok smo obilazili ledom i snijegom okovan vinograd gdje je vladala dobra atmosfera. Gledajući obrane trsove, vidimo da berači nisu vrijedni samo za stolom, nego i u vinogradu. Već za sat vremena vinograd je bio napola obran.  U paru su brali Anđelko Pasarić i Damir Zajec koji su bili "najveseliji" tim među beračima. Punašni, crvenih obraza, a smiješak im ne silazi s lica. Damir je inače bratić Dinamova velikana Velimira Zajeca.

- Bude to vrhunsko vino. Ne mremo i ne smemo nikaj zeznuti jer budu oni u svetu lako to prepoznali da smo nekaj fulali, pa više ne bude bilo zlata. Mi si jesmo spili, no kad je posao, je posao - mudro zbore gotovo u glas.

Vani je minus 13, već je prošla ponoć, a kuhano vino i rakija neponovljiv su doživljaj na toj temperaturi. Donosila ih je mala Marta, Borisova kći. Bog je blagoslovio. No onim pravim Zagorcima nije bilo "furt" hladno.

- Zlatno odličje brali smo na 17 ispod ništice. Eh, to je bila berba. Prste nismo osjećali, ali isplatilo se višestruko - kažu najstariji. Oko 1 sat prva berba je završila, no još je daleko od gotovoga. Dok je traktor zadnje košare obranog chardonnaya nosio na prešanje, ekipa se zaputila brati sivi pinot. Mi smo ipak odlučili provjeriti kako radi preša, odnosno ima li gospođa Alica, Borisova supruga, problema sa spravljanjem kotlovine.

Na preši je bio Anton koji je smrznute bobice grožđa stavljao u pneumatsku prešu. Nakon prešanja prosušenih bobica sadržaj će se taložiti od jednog do nekoliko dana, a zatim će se dodati kvasac i staviti na fermentaciju. A prve kapljice ledene berbe pit će se za šest do devet mjeseci.

- Isprva sam mislila da je lud. Ljudi su se smijali, rugali, govorli mu da je lud. I ja sam govorila da ne ide u te ledene berbe i uopće u vino. No sad znam da sam pogriješila. Ponosna sam na njega i njegove uspjehe, ali i zbog činjenice da je razbio mit da je Zagorje regija kiseliša - kaže Alica dok oko tri sata ujutro čeka umorne berače s kotlovinom i kuhanim vinom.  Boris Drenški nada se da će dobiti 100 litara predikatnog vina koje će biti dovoljno za 400 boca vrhunskog napitka. I nada se novim zlatnim odličjima.

U ledenu berbu krenuli su ovih dana na južnim obroncima Papuka i Krndije, u kutjevačkim vinogradima. Najprije je obran smrznuti traminac na devet stupnjeva ispod ništice, a zatim se brala graševina na temperaturi od minus 14 stupnjeva.

Berba u Kutjevu i Iloku

- Čekali smo da se grožđe potpuno smrzne i da napokon temperatura bude više od tri dana niža od minus 7 stupnjeva. Imat ćemo oko 600 litara mošta po hektaru, no tek kad se sve preradi, znat ćemo koliko vina zapravo imamo. Očekujemo oko tri tisuće litara traminca i oko tisuću i petsto litara graševine - objašnjava Ivica Perak, glavni enolog vinarije Kutjevo d.d. i dodaje da je ova berba uvod u veliku obljetnicu kutjevačkih vinograda, 777 godina postojanja.

Ledena berba bila je početkom prošlog tjedna i u beljskim vinogradima, dok su iznad Dunava, na obroncima Fruške gore pokraj Iloka, smrznuto grožđe obrali 30. prosinca. Bilo je četiri tone grožđa, mošta će biti oko 1000 litara, a nakon prerade oko 800 litara vrhunskog vina bit će pakirano u boce od 0,375 litara.

 - Drago nam je što su ove godine bili uvjeti za ledenu berbu. Svake godine jedan hektar ostavimo posebno za ledenu berbu. To ne radimo zbog komercijale i prodaje, već ta vina služe za natjecanja, ocjenjivanje, ali i za promociju našeg vinogorja, iločkog podruma, sorte, ali i kulture ispijanja vina. Predikatno vino točit ćemo u boce od 0,375 litara, a cijena će biti najmanje 800 kuna - rekao je Mladen Papak, direktor Iločkih podruma.

Grožđe se sada bere pažljivo, isljučivo rukom

Ledeno vino je unikatnog okusa koje se dobiva berbom i pređanjem zamrznutih bobica pri temperaturi od najmanje -7°C. Ledeno vino je aromatično vino žute jantarne boje, specifičnoga slatko-kiselog okusa koje se tradicionalno dobiva berbom i prešanjem zamrznutih bobica pri temperaturi od najmanje -7°C te sadrži najmanje 127° Oechsla (koliăine šećera u moštu). Bobice okovane ledom beru se vrlo obzirno, isključivo rukom, u ranu zoru, još po mraku jer sve mora završiti prije negoli grane sunce.

Odmah nakon berbe pažljivo se prešaju, pri čemu ledeni kristali smrznute vode ostaju u krutom stanju u preši i ne ulaze u mošt. Konačni proizvod je koncentrirani slatki sok koji sadrži velike količine šećera, od kojega na prirodan način fermentira iznimno aromatično ledeno vino. Zbog svoje specifiănosti ledeno vino je vrlo rijetko vino i pripada među vrhunska predikatna vina koja se dobivaju od grožđa isključivo preporučenih sorti, koje dozrijeva u iznimnim godinama i iznimnim uvjetima te se bere i prerađuje na specifičan način, zbog čega se i odlikuje jedinstvenom kakvoćom. Ubraja se u rijetka vina koja se dobivaju od sasvim zrelog ili većim dijelom na trsu prosušenog grožđa branog nakon uobičajenog roka berbe. Kako su za ledeno vino presudni klimatski uvjeti a ne sorte, za njegovu su proizvodnju pogodne mnoge. Uz graševinu i rizling, koje najbolje podnose odgođene rokove berbe, ledenom vinu pogoduju i ostale sorte, primjerice traminac, pinot, chardonnay i sauvignon.

Reklama