Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

20.12.2010. 16:36:10 [Pregrada] - Mladen Mandić Večernji list

Za poznatu pregradsku tvrtku interesa nema

Emka već po peti puta na dražbi, sa 12, cijena pala na pet mil. kuna!

Foto: Večernji list

Pregradska Emka, nekad najpoznatija zagorska modna kuća sa 200-tinjak zaposlenih, čija je modna marka bila poznata i izvan granica Lijepe Naše, nakon što su u rujnu prošle godine završili u stečaju, ni na četvrtom ročištu za javnu dražbu na Trgovačkom sudu u Zagrebu nije se uspjela prodati. S prvotnih 12 milijuna kuna cijena je sada pala već na pet milijuna. Za utorak, 22. prosinca, sazvana je i peta dražba jer nekadašnji ponos čitavog pregradskog kraja nikako se ne uspijeva prodati.

Cijena još previsoka

– Naša je velika želja da se prostori bivšeg poduzeća Emka što prije otkupe i da počne bilo kakva proizvodnja kako bi se otvorila nova radna mjesta. Kako se zgrada i zemljište nalaze u samom središtu Pregrade, a Prostornim planom taj dio proglasili smo poslovnom zonom, najbolje bi bilo da se pokrene neka proizvodnja koja ne bi utjecala na okoliš, no ne bude li to moguće – nadam se da će se za Emku naći neko rješenje. Nažalost, izgleda da je cijena još uvijek previsoka te još uvijek nismo imali niti jedan upit za prodaju – rekla nam je gradonačelnica Pregrade Vilmica Kapac. Stečajna upraviteljica Emke Branka Malbašić rekla nam je kako hipoteka na Emku iznosi više od 24 milijuna kuna, a procijenjena vrijednost zgrade i zemljišta nešto manje od 12 milijuna kuna, točnije 11.967.984 kuna. HBOR nakon prodaje Emke potražuje 1,5 milijuna kuna, Poštanska banka potražuje 2,68 milijuna kuna, Privredna banka 8,6 milijuna kuna, a Ministarstvo financija – odnosno Porezna uprava u Krapini 11, 2 milijuna kuna.

Preveliki dugovi

– Normalno da nam je želja da se postigne što veća cijena kako bi se vjerovnici mogli namiriti, no, sasvim je sigurno, da se svi dugovi neće moći platiti. Ni za isplatu jednog malog dijela koji potražuju radnici sigurno neće biti novca, pa se oni od prodaje Emke nemaju čemu nadati – rekla je stečajna upraviteljica Branka Malbašić. A nekadašnja sindikalna povjerenica u Emki, Đurđa Špoljar, rekla nam je da se radnice više ničemu ni ne nadaju. – Nakon stečaja radnici su još jedino ostali uskraćeni za polovicu plaće iz svibnja prošle godine, ostale plaći i otpremnine smo dobili. Već smo se pomirili da više ništa nakon prodaje Emke nećemo dobiti – kaže Đurđa Špoljar.

Reklama