Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

06.05.2009. 22:14:27 - Večernji list

Zašto se novac za Pregračanku skuplja samo u Zagrebu

Forumaši na internetskim stranicama www.pregrada.info, očito humano senzibilizirani ljudi, slučajno su doznali da se za njihovu 16-godišnju sumještanku traži financijska pomoć od oko devet tisuća eura kojom bi joj se moglo priuštiti liječenje nekim japanskim tretmanom.

Pregradski forumaši su se pitali kako to da su leci za pomoć njihovoj sumještanki polijepljeni po Zagrebu, a ne i u Pregradi, zašto se pomoć ne traži među sugrađanima, a neki od njih, koji djevojku poznaju, pitali su se od čega to dijete boluje ako redovito pohađa srednju školu.

Kako su neki forumaši doznali da je "teška i rijetka bolest", kako piše na letku polijepljenom u Zagrebu, zapravo poremećaj čitanja znan kao disleksija, jedan od njih se zapitao nije li stvar u tome da netko zapravo "pere lovu".

Što kaže majka

Djevojčica, potvrdila nam je njezina majka, doista ima disleksiju.

- Disleksija joj je dijagnosticirana još u osnovnoj školi nakon čega smo upućeni u Suvag, no iz Pregrade u Zagreb nije nam bilo jednostavno putovati pa smo odustali nakon godinu dana. Po preporuci smo se obratili udruzi Edukacijska inicijativa, oni su štampali letak i preporučili terapije koje djetetu pomažu.

U međuvremenu dijete normalno ide u školu, no te joj terapije mnogo pomažu kako bi svladala sve što treba - kazala je majka uputivši nas na Edukacijsku inicijativu koja nam je trebala objasniti o kakvim terapijama je točno riječ. No, u udruzi nisu to znali jer, kažu, majka je terapije pronašla sama, a oni su joj, na zamolbu, samo uskočili zbog prikupljanja novca i do sada je prikupljeno i uplaćeno 10.000 kuna.

U međuvremenu, nakon što je pročitala tekstove u kojima se raspravlja o tome koliko je ta bolest teška, a koliko nije, majka je zaplakala.

Naime, na letak polijepljen po Zagrebu reagirala je i Hrvatska udruga za disleksiju koja sve informira - da disleksiju ima 10 posto populacije (dva do tri učenika u razredu), javlja se od blažeg do težeg oblika, da disleksija nije bolest nego stanje koje se ublažava vježbama i da disleksiju dijagnosticira i vježbe provodi logoped (sa završenim Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom).

Što na sve veli struka

Roditelje Hrvatska udruga za disleksiju savjetuje da nastavi pomagati svom djetetu s disleksijom i da se izbore za rješenje o individualiziranom pristupu u nastavi kako bi dijete imalo više razumijevanja u školi i s voljom polazilo nastavu.

Majka 16-godišnje djevojke iz Pregrade, međutim, tvrdi da primjećuje da joj se primjenom te terapije dijete bolje koncentrira, nema strahova i ne lovi je panika kod učenja.

- Ona se odlučila boriti, a mi smo joj podrška i potpora. Uostalom, kakva bih ja bila majka kad za svoje dijete ne bih poduzela sve što djetetu pomaže - kaže majka i objašnjava da djevojčica sama nije željela da plakati budu polijepljeni po Pregradi jer je tamo svi poznaju, a ona sma kaže da nije mentalno retardirana, nego samo ima problem.

Hrvatska udruga logopeda zgrožena letkom na kojoj dijete leži i govori se o teškoj i rijetkoj bolesti, za slučaj se raspitivala i kod zagorskih kolega. Svi oni jedinstvenog su stava - disleksija je poremećaj čitanja koji se uspješno rješava vježbom kod logopeda.

Reklama