Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

30.12.2012. 23:53:06 - Denis Vincek Zagorski list

Nema kataloga, a nema više ni zaposlenih u muzeju

Ministarstvo kulture RH je još 2009. godine odobrilo novac Muzeju grada Pregrade "Dr. Zlatko Dragutin Tudjina" za realizaciju triju programa: Izdanje kataloga Ljekarničke zbirke Thierry (25.000 kuna), Izrada deplijana muzeja (5.000 kuna) i Restauracija građe Ljekarničke zbirke Thierry: restauracija dokumenata (7.000 kuna). Na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća Josip Krušlin (nestranački) upitao je što je s realizacijom toga, gdje se mogu dobiti katalog i deplijan te gdje se može vidjeti restaurirani dio zbirke. Gradonačelnica Vilmica Kapac (HDZ) odgovorila je kako je deplijan napravljen, da je katalog još u izradi, a da su određeni eksponati restaurirani. Krušlinovo pitanje je li novac za izradu kataloga isplaćen ostalo je neodgovoreno. Istražili smo i ustanovili da je deplijan (letak s podatcima o muzeju) jedino za što se sigurno zna da je napravljeno, i to u skladu s pravilima struke, a to je još izradila Iva Validžija, prijašnja djelatnica pregradskog muzeja koja s prof.dr.sc. Vladimirom Grdinićem potpisuje koncept stalnog postava Ljekarničke zbirke Thierry.

Glede restauracije, obavljen je i taj dio. Ali… Riječ je, kako nam je potvrdila Iva Validžija koja je iz pregradskog muzeja otišla u kolovozu 2008., o građi što je dijelom bila u vlasništvu Velikog Tabora. Ako je to i vraćeno u muzej, pitanje je kako je to smješteno jer, vjerovali ili ne, muzej danas nema kustosa ni bilo koga drugoga zaposlenog.

Što se tiče izrade kataloga, za koji je Ministarstvo kulture osiguralo najviše novca, čak 25.000 kuna, doznajemo kako je to trebao odraditi prof.dr.sc. Grdinić, danas umirovljeni profesor Farmaceutskog fakulteta u Zagrebu. No, budući da su mu uvjetovani stručnjaci s kojima je on to želio napraviti taj katalog, on je taj posao odbio.

-  Meni je žao što Ljekarnička zbirka Thierry Muzeja grada Pregrade nije predstavljena kako dolikuje, kao i što taj katalog ni nakon tri godine nije publiciran jer Thierriyeva tvornica lijekova bila je prva farmaceutska tvornica u ovom dijelu Europe – istaknula je Iva Validžija, danas voditeljica Arhiva Muzejskog dokumentacijskog centra.

No, ono što je isto tako važno jest to da bi zbog neobjavljivanja kataloga – koji je morao biti završen 2009. jer je pregradski muzej tada dobio novce za taj projekt – Pregrada mogla biti izostavljena iz stalnog postava Hrvatskog muzeja medicine i farmacije, ustanove koja upravo osniva Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti.

S glasnogovornicom Ministarstva kulture Natašom Petrinjak kontaktirali smo da nam odgovori imaju li oni ikakva saznanja o sudbini kataloga za koji su osigurali 25.000 kuna još 2009. godine. Pitali smo je i što se događa ako je novac transferiran, a navedeni katalog nije izdan? Glasnogovornica je odgovorila kako će već sutradan istražiti o čemu je riječ. Zamolili smo je za odgovor do srijede, no u srijedu se na mobitel, fiksni telefon i e-poštu više nije javljala.

Reklama