Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

29.03.2012. 22:50:48 - Klub SDP-ZS-A-HSS

Plinski sustav predajemo Humplinu, a račune plaćamo Humkomu

Na 20. sjednici Gradskog vijeća Grada Pregrade održanoj u utorak 27.03.2012. glavne teme bile su dokapitalizacija poduzeća za distribuciju plina Humplina d.o.o., gdje  Grad Pregrada unošenjem imovine u vrijednosti od 13 milijuna kuna, dobiva  35% udjela u društvu, što odgovara iznosu od 1.2 milijuna kuna u temeljnom kapitalu društva.

Sam unos i udio Pregrade nije sporan, međutim sporan je način na koji je donesena odluka, jer su gradski vijećnici za tako važu odluku dobili samo prijedlog odluke i ugovor o unosu stvari-objekata plinskog sustava u trgovačko društvo Humplin d.o.o. bez ikakvih dodatnih obrazloženja. Logično pitanje koje nam se prvo postavilo, budući da niti u ugovoru niti u odluci nije spomenuto koja upravljačka prava dobiva Grad Pregrada u društvu u kojega unosi svoju imovinu u tako velikom iznosu. Na to smo dobili odgovor da je to još u pripremi. Smatramo da je svakako paralelno s donošenjem odluke o dokapitalizaciji trebalo vijećnike/ce upoznati kako će biti definirana tijela društva i upravljačka prava.

Drugo važno pitanje koje se postavlja jest djelatnost koju obavlja poduzeće Humplin d.o.o., a to je distribucija plina, koja u ukupnoj cijeni plina sudjeluje samo sa 10-15%, dok njegovu prodaju obavlja poduzeće Humkom d.o.o. koje se nalazi u 100% vlasništvu općine Hum na Sutli pa se postavlja pitanje zašto i opskrba i distribucija nisu objedinjene u Humplinu, u koje Grad Pregrada ulaže, pošto je to moguće sukladno Zakonu o energetskoj djelatnosti i Zakonu o distribuciji. Kako će se plaćanja i dalje vršiti Humkomu, pored poduzeća koje se bavi plinom, i još je u 35 % vlasništvu Pregrade, postavili smo pitanja odgovornima u Gradu Pregradi, na koji su to način vodili "naporne" pregovore o udjelima u poduzeću za plin, a da uopće nisu znali da se tu radi samo o distribuciji, što su i sami spomenuli. Djelatnosti su javno vidljive iz Sudskog registra, a svima nam je poznato da račune plaćamo Humkomu, dakle, prema svemu navedenome providno je da pregovarači nisu ni sami proučili temeljnu dokumentaciju, a kamoli da bi o tome mogli izvijestiti/upoznati vijećnike/ce. Temeljem svega navedenoga imamo se pravo zapitati znaju li uopće što rade. Naravno da će si i ovo pripisati kao velike zasluge, no je li uistinu tako?

Osim ovoga spornog prijedloga kojeg je klub vijećnica i vijećnika odbio podržati, na 20. sjednici Gradskog vijeća Grada Pregrade raspravljalo se i o izvješću o radu gradonačelnice za razdoblje 01.07.2011.- 31.12.2011. u kojem nažalost nema ničega osim redovnih aktivnosti Gradskih službi. Žalosno je kad je glavni projekt koji je u Pregradi realiziran u navedenom razdoblju, postavljanje panoa ispred zgrade muzeja, dok priprema projekta za fondove EU nema ni na vidiku.

Osim razmatranja financijskih izvješća Dječjeg vrtića, Glazbene škole i Vatrogasne zajednice koje treba pohvaliti za njihov rad i angažman. Jedna točka dnevnog reda je bio i zahtjev Dječjeg vrtića "Naša radost" o skraćivanju radnog vremena s dosadašnjih 22h na19h. Uvažavamo argumente koje je navela uprava vrtića o skraćivanju radnog vremena isključivo zbog financijskih razloga, no šest roditelja je reklo da im svakako treba radno vrijeme vrtića do 22h, te  treba uzeti u obzir kako u Pregradi baš i nema radnih mjesta na pretek. Stoga smo u ime Kluba vijećnica i vijećnika SDP-ZS-A-HSS predložili da Grad izađe u susret tim roditeljima i poveća sredstva koja se izdvajaju za vrtić iz proračuna. Smatramo da je dostupnost institucionalne skrbi za djecu u direktnoj vezi sa zaposlenošću žena i mislimo da, kao Grad, ne bismo smjeli još dodatno otežavati situaciju zaposlenim roditeljima odnosno ženama. Uz to, cijena vrtića je već ionako izuzetno visoka i grad bi morao razmisliti o dodatnom sufinanciranju troškova smještaja djece. Postavlja se tu i pitanje dogradnje vrtića, jer je žalosno da se za "šminkanje" unutrašnjosti zgrade Grada ima (nedavno uređivanje ulaza ispred vijećnice i WC-a u iznosu od 75.000 kuna), dok se za skrb o našim najmlađima nema.

Na kraju smo se pod točkom razno dotaknuli i pitanja mjesnih odbora i njihova (ne)funkcioniranja, no na naš prijedlog da se o istima argumentirano raspravlja na idućoj sjednici Gradskog vijeća, dobili smo odgovor da oni funkcioniraju besprijekorno i da komunikacija s Gradom ide bez ikakvih problema. Zanemarili su činjenicu da se neki mjesni odbori ni se sastaju, dok se druge, koji pokušavaju raditi, u potpunosti ignorira i krši njihove ovlasti, ne poštujući njihove prioritete.

 

Marko Vešligaj

Klub vijećnica i vijećnika SDP-ZS-A-HSS

Reklama