Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

19.10.2015. 20:34:19 - Jelena Jazbec

Predstavljanje knjige "Umjetnost života: kako ovladati umijećem ljubavi"

Foto: Melita Salamon

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige, u Gradskoj knjižnici Pregrada u petak, 16. listopada, predstavljena je knjiga "Umjetnost života: kako ovladati umijećem ljubavi", proizašla iz pera najčitanijeg domaćeg autora popularne psihologije, Brune Šimleše.

Prigodni program u organizaciji Naklade Ljevak privukao je oko pedeset ljudi, među kojima se nalazila samo nekolicina muškaraca, što autora nije iznenadilo, s obzirom na činjenicu da je takav omjer između žena i muškaraca, kako je sam naglasio, uobičajen i na preostalim predstavljanjima knjige diljem Hrvatske. Program se sastojao od polusatnog predstavljanja knjige od strane samog autora, koje je uključivalo iznošenje najvažnijih i po Šimlešinom mišljenju temeljnih poruka njegove knjige. Preostali dio vremena bio je rezerviran za pitanja publike.

Bruno Šimleša diplomirao je sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Za sebe kaže kako je oduvijek bio sklon postavljanju brojnih životnih pitanja, a pitanje koje mu je vječno prolazilo glavom, bilo je:"Kako ostvariti sreću i sklad između unutarnjeg i vanjskog svijeta?" Svoj doživljaj života odlučio je podijeliti s drugima, pa je tako 2001. godine napisao svoju prvu knjigu, "Sudbina duše". Ubrzo nakon toga, počeo je držati predavanja i tečajeve na kojima se susretao sa svojim čitateljicama i čitateljima koji su željeli naučiti kako teorije iz knjige provesti u djelo. Iza njega je danas osam knjiga, između ostaloga, "Škola života", "Ljubavologija", "U rukavicama mi je ionako prevruće", te najnovija, "Umjetnost života: kako ovladati umijećem ljubavi". Okušao se i u radu na televiziji, kao voditelj emisije "Svaki dan, dobar dan" te kao suradnik emisije "Život je lijep".

Svoje je izlaganje u Pregradi Šimleša započeo porukom koju smatra temeljem svojeg najnovijeg djela, a odnosi se na ljubav prema sebi. Naime, prepoznavanje vrlina nas samih nerijetko se čini kao nemoguća misija, upravo zbog činjenice kako smo navikli na sebi uočiti samo loše strane našeg karaktera. Poštovanje i ljubav prema samome sebi iznimno je teško postići, o čemu svjedoče i brojna autorova iskustva. Kako ističe, na pitanje što vole na sebi i koje su njihove dobre strane, njegovi sugovornici nerijetko ne pronalaze odgovor, zbunjeni što od njih zahtijeva da "hvale" sebe, a cijeli život žive u društvu koje bilo koji takav pokušaj osuđuje kao aroganciju. Suprotno tome mišljenju, Šimleša ističe kako je nužan realni pogled na vlastitu osobnost, koja sadrži brojne mane, ali i brojne vrline. Osvijestiti sebe o pozitivnim aspektima vlastitog karaktera, nužno je za postizanje uspjeha u ljubavi, profesiji i drugim područjima našeg života.

Zanimljiva pitanja publike otvorila su brojne rasprave vezane uz odnose unutar obitelji, odnose među partnerima ili supružnicima, kao i odgoj djece. Čvrsti stavovi autora nisu kod svih prisutnih naišli na odobravanje, ali upravo je ta hvalevrijedna rasprava i mogućnost izricanja vlastitih stavova i iskustava o temi postizanja životnog zadovoljstva, ono što uvelike nedostaje u malim sredinama poput Pregrade. Stoga je pohvalna svaka inicijativa Gradske knjižnice Pregrada koja se bavi organizacijom ovakvih i sličnih događaja, trudeći se da kultura na velika vrata uđe i u naš mali grad.  

Reklama